Często wykonywane procedury dentystyczne

Przed wizyta u dentysty połączona z planowanym zabiegiem warto wytłumaczyć dziecku,
czego może się spodziewać w jej trakcie. Oto lista najczęściej wykonywanych procedur dentystycznych
wraz z opisami.

  • Lakowanie bruzd

Powierzchnie żujące bocznych zębów są w rzeczywistości pełne bruzd
i szczelin, w związku z czym są bardziej narażone na rozwój próchnicy.
Jeśli zdaniem lekarza dentysty dziecko potrzebuje większej ochrony
p
czesto wykonywanerzed próchnica, może zalecić lakowanie bruzd. Jest to prosty
i bezbolesny zabieg polegający na nałożeniu na powierzchnie zębów warstwy materiału, który po utwardzeniu tworzy rodzaj ochronnej powłoki. W efekcie zęby są znacznie lepiej chronione przed próchnica.

  • Wypełnianie ubytków

Zakładanie wypełnienia

Mimo znaczącej poprawy ogólnego stanu zdrowia uzębienia całej populacji, próchnica nadal pozostaje jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Według informacji posiadanych przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) jeden lub więcej ubytków można stwierdzić u ponad jednej czwartej dzieci w wieku od 2 do 5 lat i połowy dzieci miedzy 12 a 15 rokiem życia, natomiast w grupie wiekowej 16-19 lat problem próchnicy dotyczy już dwóch trzecich badanych.


Warto, żeby rodzic wiedział, jak przebiega wypełnianie ubytku, i mógł, jeśli uzna to za wskazane, wyjaśnić dziecku przebieg wizyty. Cala procedura jest dość skomplikowana i od samych rodziców zależy, które informacje i w jakiej formie przekazać dziecku. W pierwszej kolejności lekarz dentysta poda dziecku miejscowo działający środek znieczulający,
by wyeliminować odczucie bólu.

Następnie lekarz dentysta usunie zepsuty fragment zęba przy użyciu specjalnych narzędzi. Niektóre z nich mogą wydawać świszczące dźwięki, wirować lub lekko łaskotać.

Później lekarz dentysta oczyści i osuszy ząb strumieniem wody i powietrza.

Na koniec lekarz dentysta wypełni powstałą "dziurę" specjalnym materiałem i nada mu właściwy kształt, żeby przypominał prawdziwy ząb.